Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: owisumi
Powitanie

Witaj na stronie Koła Wędkarskiego nr 84 Odra Chojna. Koło wędkarskie "Odra" z siedzibą w Chojnie (Foto Studio AD Andrzej Stelmach) ul.Władysława Jagiełły 28, funkcjonuje przy Polskim Związku Wędkarskim Okręg w Szczecinie. Przy kole funkcjonuje Klub wędkarski WKS Odra Chojna, którego członkami są wędkarze, traktujący wędkarstwo, jako życiową pasję. Głównym celem naszego koła i klubu jest propagowanie idei wędkarstwa spławikowego, spinningowego i gruntowego, wśród dorosłych i młodzieży, a także dzieci, które zaczynają przygodę z wędkarstwem. Mamy nadzieję, że wiadomości zawarte na naszej stronie, pomogą nie tylko stawiającym pierwsze kroki w wędkarstwie, ale również wytrawnym wędkarzom w rozwijaniu ich wędkarskiej pasji.

Wszelkich formalności związanych z przynależnością do koła PZW ODRA CHOJNA możesz dokonać w naszych punktach:

Sklep Wędkarski "SANDACZ" w Chojnie przy sklepie NETTO od poniedziałku do piątku w godz: 9-18 w sobotę w godz: 9-14.

FOTO STUDIO AD Andrzej Stelmach ul. Jagiełły 28 w Chojnie od poniedziałku do piątku w godz:9-18 w sobotę w godz: 10-15.

W każdym z tych miejsc masz możliwość:

* zdania egzaminu na kartę wędkarską, którą otrzymasz w ciągu 24h od momentu uzyskania zaświadczenia;

* możliwość opłacenia składek PZW wraz z opłatami zezwalającymi na wędkowanie na wodach PZW;

Ponadto istnieje dodatkowa możliwość wykupienia składek i zezwoleń na wędkowanie po godzinie 18:00 u Skarbnika Koła po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 608 673 780

WSZELKICH INFORMACJI UDZIELAMY RÓWNIEŻ POD NR. TELEFONÓW:

512 320 812 - PREZES KOŁA

608 673 780 - SKARBNIK KOŁA

Ostatnio dodane w galerii
SPINNINGOWE ZAWODY KOŁA ODRA CHOJNA
Napisane przez bacyk dnia październik 30 2016 23:00:00

 
ZAWODY WĘDKARSKIE SPINNINGOWE

 
 

Zarząd Koła PZW ODRA  CHOJNA zaprasza 
sympatyków wędkarstwa spinningowego na otwarte zawody Koła "Odra" w Chojnie.
O puchar PZW ODRA CHOJNA.

Zawody odbędą się dnia 6 listopada 2016 r.
na łowisku: Odra Bielinek z brzegu

  • Zbiórka zawodników o godz. 7:00 Na parkingu przy Pompach
  • Czas łowienia 5 godzin.
  • Na zakończenie przewidziany poczęstunekWIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZBIÓRKI W PUNKTACH ZAPISÓW !!! 

Zapisy i wpisowe w wysokości 20 zł można uiszczać w  FOTO STUDIO AD Andrzej Stelmach (SIEDZIBA KOŁA ODRA ) i w Sklepie Wędkarskim Sandacz w Chojnie przy sklepie Netto do dnia 4.11.2016 r.


Marcin Pisanko spinningowym Wędkarzem Roku 2016
Napisane przez bacyk dnia październik 30 2016 22:36:19

Dobiegły końca zmagania wędkarzy spinningowych w kole PZW ODRA Chojna, dzięki którym wyłoniono wędkarza roku w dyscyplinie spinningowej.  Ostatnia tura zmagań zaliczanych do klasyfikacji Grand Prix 2016 odbyła się na jeziorze Jeleńskim z łodzi. Niedzielny poranek powitał chłodem i wiatrem, ale w zamian przełożyło się to na bardzo dobre żerowanie ryb. Tego dnia najlepszy okazał się Jakub Rycerz, który do ważenia przedstawił szczupaka i okonie na łączną wagę 3,710 g. Warto jednak zaznaczyć, że waga okoni przedstawionych do ważenia zaczynała się od 690 g na 900g. kończąc. Drugi tego dnia był Zbigniew Kmieć z wagą 3640g., na którą złożyły się trzy szczupaki w tym jeden o wadze 1850 g. i to właśnie w ręce Zbyszka powędrowała beczka chmielowego trunku ufundowana przez firmę Foto Studio AD Andrzej Stelmach & Jakub Stelmach. Trzecia lokata przypadła dla Daniela Lewandowskiego, który rywalizację zakończył z wagą 2360 g.
Po podsumowaniu całego roku spinningowego w kole ODRA CHOJNA wyłoniono Wędkarza Roku 2016 w dyscyplinie spinningowej, którym okazał się Marcin Pisanko nasz jedyny reprezentant biorący czynny udział na zawodach okręgowych w Szczecinie. Wicemistrzem został Andrzej Stelmach, natomiast trzecia lokata w klasyfikacji końcowej przypadła dla Grzegorza Stelmacha. Zwycięzcy nagrodzeni zostali bonami pieniężnymi i pucharami a następnie wszyscy uczestnicy udali się na zasłużone pieczone kiełbaski.

III tura zmagań spinningowych
Napisane przez bacyk dnia październik 05 2016 10:29:53

Sezon spławikowy dobiegł końca natomiast mocno uaktywnili się wędkarze spinningowi koła PZW Odra Chojna, którzy w niedzielę 2 października rozegrali kolejną turę zawodów z serii GP koła 2016. Tym razem miejscem rywalizacji była rzeka Odra w miejscowości Bielinek. W niedzielny pogodny poranek o godz: 7:00 zawodnicy rozeszli się brzegami rzeki Odry w poszukiwaniu drapieżnika. Już początek zawodów pokazał, że to może być wyjątkowy dzień  obfitujący w ryby. Przypuszczenia te okazały się trafne gdyż, co pewien czas zawodnicy notowali ryby na swoim koncie. W przeciągu 5 godz. zmagań trafiały się Szczupaki, Bolenie, Okonie i wąsaty drapieżnik Sum. Tego dnia najlepszym zawodnikiem okazał się Dawid Bartkowiak. który do ważenia przedstawił szczupaki o łącznej wadze 3430 g. Drugie miejsce zagwarantował Boleń o wadze 3380 g., złowiony przez Jacka Stelmacha, natomiast trzecia lokata przypadła dla Bartłomieja Grocholewskiego, który do ważenia ku zdziwieniu kolegów dostarczył Suma o wadze 3340 g. W najbliższą niedzielę 16 października dzięki uprzejmości dzierżawcy jeziora Jelenin zawodnicy spotkają się na jeziorze Jeleńskim gdzie rozegrana zostanie IV tura zawodów spinningowych kończących zmagania Grand Prix 2016 w kole Odra Chojna.

Galeria Zdjęć

Koniec sezonu spławikowego
Napisane przez bacyk dnia październik 04 2016 22:19:44

Pierwsza niedziela października była dniem, w którym wędkarze spławikowi koła PZW Odra Chojna zakończyli sezon wędkarski 2016. Zmagania wędkarskie dobiegły końca zarówno w kole gdzie toczyła się rywalizacja w GP koła 2016, ale również w szczecińskiej lidze spławikowej gdzie rywalizowano w czteroturowych zawodach o Puchar Prezesa Okręgu Szczecin i sześciuturowej klasyfikacji grand prix Okręgu Szczecin 2016 r. Zawodnikom chojeńskiego klubu w sezonie 2016 wiodło się ze zmiennym szczęściem. Celem na obecny rok był awans do Kadry okręgu szczecińskiego a planem minimum ukończenie sezonu w pierwszej 25 klasyfikacji GP Okręgu, dzięki czemu zawodnik ma możliwość wystartowania w 2017 r.,  w Mistrzostwach Okręgu bez konieczności eliminacji.
Chojeńskie koło PZW Odra Chojna reprezentowało 6 zawodników Marek Wysokiński, Paweł Bucyk, Mariusz Strzelczyk, Marcin Przybyła, Kamil Skiba i Bartłomiej Kotliński. W klasyfikacji o Puchar Prezesa Okręgu najlepiej po czterech turach zaprezentował się Marek Wysokiński, który zajął 10 miejsce na 56 startujących, Paweł Bucyk zajął miejsce 14/56, Mariusz Strzelczyk był 24/56, Marcin Przybyła zajął 28/56, Kamil Skiba zajął 38/56, natomiast Bartłomiej Kotliński ukończył zmagania na 55 / 56 startujących. W klasyfikacji Grand Prix Okręgu 2016 r., ponownie wśród zawodników koła Odra najlepszy okazał się Marek Wysokiński, który zajął wysokie 9 miejsce na 71 startujących i tym samym Marek zapewnił sobie awans do Kadry Okręgu na rok 2017. Drugim zawodnikiem, który zapewnił sobie awans do kadry Okręgu szczecińskiego jest Paweł Bucyk, który zmagania ukończył na 15 ostatnim premiowanym awansem miejscu na 71 startujących. W pierwszej 25-tce znalazł się Mariusz Strzelczyk, który sezon ukończył na 19 miejscu, dzięki czemu wywalczył sobie bezpośredni start w przyszłorocznych Mistrzostwach Okręgu. Marcin Przybyła swoje starty w lidze szczecińskiej rozpoczął od połowy sezonu i swoje zmagania ukończył na 36 miejscu. Kamil Skiba sezon ukończył na 51 / 71 startujących, natomiast Bartłomiej Kotliński zakończył rok na miejscu 58 / 71  startujących. Rok w Okręgu szczecińskim zdominowali koledzy z koła Pyrzyce zwycięzcą klasyfikacji Grand Prix 2016 został Marcin Kwiatkowski tegoroczny Mistrz Okręgu szczecińskiego i reprezentant okręgu na Mistrzostwach Polski w dys. spławikowej. Drugie miejsce zajął Krzysztof Sindrewicz z koła Pyrzyce natomiast trzecia lokata przypadła dla Andrzeja Lubasiewicza z klubu Police. W zmaganiach o puchar Prezesa Okręgu Szczecińskiego zwycięzcą został Artur Nowakowski z koła Pyrzyce, drugie miejsce przypadło dla Marcina Kwiatkowskiego również koło Pyrzyce, natomiast trzecia lokata ponownie przypadła dla Andrzeja Lubasiewicza z klubu Police. W klasyfikacji drużynowej ponownie najlepsi okazali się koledzy z koła Pyrzyce natomiast chojeńska drużyna uplasowała się na 6 miejscu na 11 startujących ekip. Na sam koniec głos zabrał Prezes Okręgu Grzegorz Rogalewicz, który pogratulował zwycięzcom, dziękując jednocześnie wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za udział w całym sezonie wędkarskim. Zanim jednak doszło do pożegnalnych uścisków Prezes Okręgu z wielką przyjemnością zakomunikował zgromadzonym wędkarzom że Jadwiga i Kazimierz Fitzer zostali odznaczeni przez Zarząd Główny PZW otrzymując dyplomy i legitymacje Sędziego Honorowego Dyscyplin Wędkarskich w Polsce.
Podsumowując cały rok wędkarski w Okręgu szczecińskim można śmiało powiedzieć, że widać znaczący progres i rozwój w propagowaniu sportu w okręgu szczecińskim. Nie było by to możliwe gdyby nie praca ludzi, którzy tworzą Kapitanat Sportowy, ale również osób zaangażowanych w prace społeczne na rzecz Okręgu PZW w Szczecinie.

II tura zawodów spinningowych GP Koła Odra Chojna 2016 - Odra Gozdowice
Napisane przez bacyk dnia wrzesień 18 2016 21:29:04

W niedzielę 11 sierpnia wędkarze spinningowi koła wędkarskiego PZW Odra Chojna spotkali się w miejscowości Gozdowice na Odrą, aby rywalizować o punkty w klasyfikacji Grand Prix 2016 w metodzie spinningowej. Podczas 5 godzinnych zmagań łowiono głównie Okonie i Szczupaki, ale trafiały się również Bolenie i Klenie. Oprócz seniorów udział w zawodach brał również nasz młodzik Rafał Lewandowski, który przy odrobinie szczęścia mógł znaleźć się w czołówce klasyfikacji gdyby tylko jego szczupak miał o 7mm więcej niż wymagany wymiar ochronny. Tego dnia wśród seniorów bezkonkurencyjny okazał się Dawid Bartkowiak 2.850g., który oprócz szklanego pucharu dla zwycięzcy zawodów otrzymał również 5 litrową beczkę chmielowego trunku ufundowanego przez firmę FOTO STUDIO AD Andrzej Stelmach & Jakub Stelmach. Puchar za drugie miejsce powędrował w ręce Roberta Petryniak, który ukończył zmagania z wynikiem 1.350 g., trzecia lokata przypadła dla Marcina Pisanko 490 g.

III tura zawodów o puchar Prezesa Okręgu PZW w Szczecinie
Napisane przez bacyk dnia wrzesień 07 2016 22:06:27

W niedzielę 4 września br Kapitanat sportowy Okręgu PZW w Szczecinie organizował III turą zawodów spławikowych  o puchar Prezesa Okręgu zaliczaną jednocześnie do spławikowych zmagań z cyklu Grand Prix 2016. Miejscem sportowej rywalizacji była Odra w miejscowości Ognica. Przygotowanie łowiska jak i całej imprezy powierzono najmłodszemu w stawce kołu wędkarskiemu PZW ODRA CHOJNA. Przygotowanie łowiska na ponad 50 zawodników było nie lada wyzwaniem dla chojeńskiego, koła, które na zakończenie zawodów otrzymało gromkie brawa w geście uznania od uczestników zawodów za przygotowanie tzw."Boiska"  Praca i zaangażowanie członków koła Odra Chojna doprowadziło do należycie wykoszonych i przygotowanych stanowisk, ale również do uprzątnięcia śmieci, które zebrane zostały do kilkunastu stulitrowych worków na śmieci. Pozostawiane przez pseudowędkarzy i piknikowiczów śmieci zalegające nad brzegami naszych akwenów, ale w szczególności nad brzegami rzeki Odry są wielką zmorą naszych pięknych terenów burząc tym samych walory estetyczne naszego krajobrazu. Po porannym obchodzie i odbiorze łowiska przez komisję sędziowską przystąpiono do losowania sektorów i stanowisk. Następnie zawodnicy rozeszli się na rozlosowane miejsca gdzie o godzinie 10:00 przystąpili do czterogodzinnej batalii o ligowe punkty. Koło PZW Odra Chojna reprezentowało pięciu zawodników, którzy jak się później okazało łowili w swoich sektorach ze zmiennym szczęściem. Najlepiej zaprezentował się Marcin Przybyła zajmując II miejsce w sek. "A" z wagą 6705 g. ulegając jedynie o 75g. obecnemu Mistrzowi Okręgu Marcinowi Kwiatkowskiemu. Marek Wysokiński zajął IV miejsce w sek. "B" z wagą 8520 g., Paweł Bucyk z wagą 7415 g. zajął VIII miejsce w sek. "C", Kamil Skiba z wagą 1850 g. zajął X miejsce w sek."B", natomiast Mariusz Stelczyk zmagania ukończył na miejscu XI w sek. "A" z wagą 2535g.

Pod koniec września w Pyrzycach na zbiorniku Sicina odbędzie się IV tura zawodów o puchar Prezesa Okręgu tym samych ostatnia tura zawodów kończąca cały cykl Grand Prix 2016.

GALERIA

WAKACJE Z WĘDKĄ Z KOŁEM PZW ODRA CHOJNA
Napisane przez bacyk dnia sierpień 24 2016 21:39:23

W ciepły niedzielny poranek 21 sierpnia najmłodsi adepci wędkarstwa spławikowego spotkali się nad jeziorem Kaliska w Chojnie, aby wziąć udział w zawodach „WAKACJE Z WĘDKĄ” organizowanych przez Koło Wędkarskie nr. 84 PZW ODRA CHOJNA. Zbiórka uczestników wraz z opiekunami zaplanowana była na godz.: 8:00. Na wstępie wszystkich zgromadzonych w imieniu Zarządu koła Odra powitał Prezes Koła Paweł Bucyk, który jednocześnie przedstawił zasady zabawy z wędką i kwestie organizacyjne. Główni bohaterowie tego dnia zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe 3-8 lat i 9-14 lat, czas przewidziany na wędkarskie zmagania wynosił niespełna dwie godziny. Zanim jednak dzieci rozeszły się na przygotowane przez organizatorów stanowiska doszło do losowania miejsc i wręczenia słodkiego poczęstunku. Start zawodów zaplanowany został na godzinę 8:45, w tym czasie opiekunowie organizowali pociechy na stanowiskach a członkowie Zarządu koła służyli pomocą przy zbrojeniu wędzisk, szykowaniu zanęt i przynęt. Czas zawodów mijał bardzo szybko a na twarzach naszych zawodniczek i zawodników nie było widać znużenia a wręcz determinację, aby złowić upragnioną rybkę. O godzinie 10:15 sędzia zawodów długim sygnałem zakończył zabawę a komisja sędziowska rozpoczęła ważenie ryb, natomiast uczestnicy wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi zostali zaproszeni na wielkie grillowanie. W czasie, kiedy uczestnicy raczyli się grillowanym poczęstunkiem Zarząd koła przygotowywał wszystko do najważniejszej części imprezy, czyli dekoracji uczestników, szykowania nagród i niespodzianek, których tego dnia dzięki hojności sponsorów i środkom własnym pochodzących ze składek członkowskich członków koła PZW ODRA CHOJNA nie brakowało. Zanim doszło do dekoracji i wręczania nagród Prezes Koła pogratulował wszystkim uczestnikom i przedstawił plan i wizję pracy z dziećmi w Kole Odra Chojna poprzez prowadzenie Szkółki Wędkarskiej dla dzieci i młodzieży funkcjonującej przy kole PZW Odra Chojna. Dekoracja uczestników „WAKACJI Z WĘDKĄ” rozpoczęła się od nagrodzenia każdego zawodnika medalem okolicznościowym, wędkarskim kubkiem słodkości i co najważniejsze wędką, która będzie służyć w rozwijaniu wędkarskiej pasji. Następnie wręczono puchary wędkarzom, którzy tego dnia uzyskali największą wagę złowionych ryb. W kategorii kadet młodszy 3-8 lat królowała Marysia Zazula wyprzedzając Ninę Przybyła i Kubę Bucyka. W kategorii kadet starszy 9 – 14 lat królował Błażej Kozłowski wyprzedzając Martynę Czajkowską i Bartka Strzelczyka.

W dalszej części pikniku wędkarskiego organizatorzy dostarczyli dzieciom kolejnych wrażeń i emocji podczas losowania nagród w postaci sprzętu wędkarskiego począwszy od kołowrotków, siatek, skrzynek wędkarskich z wyposażeniem, zestawów spławikowych na akcesoriach wędkarskich kończąc. Dodatkowo do wygrania był nie tylko sprzęt wędkarki, ale również zabawki. Ponadto każdy uczestnik pikniku wędkarskiego otrzymał piłkę, aby w przerwach między wędkarskim wypoczynkiem, aktywnie spędzał czas na podwórku czy szkolnym boisku.
„Wakacje z Wędką” były pierwszą imprezą organizowaną przez istniejące od niespełna pół roku koło wędkarskie PZW ODRA CHOJNA. Zorganizowanie tak wspaniałej imprezy nie było by możliwe dzięki zaangażowaniu Zarządu koła, członków koła, rodziców na kolegach i koleżankach kończąc.
Serdeczne podziękowania należą się również sponsorom i ofiarodawcom, którym Zarząd koła wędkarskiego PZW ODRA CHOJNA serdecznie dziękuje dołączając w dowód wdzięczności największą nagrodę, jaką są szerokie uśmiechy i zadowolenie dzieci.

Zarząd koła PZW ODRA CHOJNA serdecznie dziękuje sponsorom i ofiarodawcom:
P.U.P. POMOT CHOJNA
FOTO STUDIO AD ANDRZEJ STELMACH & JAKUB STELMACH
POLDANOR S.A.
PIEKARNIA - CUKIERNIA MAXX CHOJNA
SOLARIUS s.c. ROBERT CZAJKOWSKI – BEATA CZAJKOWSKA
MARCIN PRZYBYŁA
HANDEL ART. PRZEMYSŁOWO – DROGERYJNYMI DANIEL LEWANDOWSKI
PIOTR CZAJKOWSKI
ZBIGNIEW KMIEĆ


Prezes koła Odra Chojna składa serdeczne podziękowania naszej „kołowej Mamie” koleżance Wioletce Przybyła za pomoc i zaangażowanie w sprzątaniu i koszeniu łowiska jak również za kulinarny poczęstunek. Ponadto podziękowania kieruję w stronę kolegi Kamila Przysiężnego za nieocenioną pomoc w koszeniu łowiska.
Serdecznie dziękuję również za pomoc i zaangażowanie dla
Dawida Bartkowiaka
Andrzeja Stelmacha
Mariusza Strzelczyka
Marcina Przybyły
Daniela Lewandowskiego i Rafała Lewandowskiego
Kamila Skiby
Roberta Czajkowskiego
Bartłomieja Kotlińskiego
Grzegorza Stelmacha
Zbigniewa Kmieć
Marcina Pisanki

 

                                                                                                                                                             Prezes Koła PZW Odra Chojna
                                                                                                                                                             Paweł Bucyk

Zawody Gruntowe o Puchar Prezesa P.U.P Pomot Chojna
Napisane przez bacyk dnia sierpień 18 2016 16:49:25

W niedzielę 14 sierpnia br. na rzece Odra w miejscowości Ognica Koło wędkarskie Odra Chojna zorganizowało kolejną, trzecią już edycję zawodów gruntowych zakładowych o Puchar Prezesa P.U.P POMOT Chojna. Na starcie stanęło 20 zawodników, którzy rywalizację toczyli na przestrzeni 4 godzin. W tym czasie do siatek padały Leszcze, Jazie i krąpie. Po zakończeniu zmagań komisja sędziowska przystąpiła do ważenia złowionych ryb i zliczania wyników a zawodnicy udali się na poczęstunek. W dalszej części imprezy kolega Mariusz Strzelczyk członek Zarządu Koła Odra Chojna, i jednocześnie pomysłodawca i współorganizator zawodów zakładowych rozpoczął odczytywanie wyników i nagradzanie najlepszych tego dnia kolegów z pracy. Najlepszy tego dnia był Roman Adam z wynikiem 2.800 g. druga lokata przypadła dla Ireneusza Lizaka 2.640g., trzecie miejsce zajął Andrzej Wójcik 2.200g. Największą tego dnia rybę, którą okazał się Leszcz o wadze 1770g złowił Grzegorz Bosy i to w jego ręce powędrował puchar za największą rybę zawodów ufundowany przez Koło PZW ODRA Chojna. Zwycięzcy zawodów otrzymali okazałe puchary i jednocześnie każdy uczestnik imprezy otrzymał wartościowe upominki w postacie sprzętu wędkarskiego.

Mariusz Strzelczyk serdecznie dziękuje Kamilowi Skibie, Marcinowi Pisance i Pawłowi Bucykowi członkom Zarządu Koła Nr 84 PZW ODRA CHOJNA za pomoc i organizację zakładowych zawodów gruntowych.
GALERIA

Miejsce Nazwisko i Imię  Nr
stan.
Waga
1 Adam Roman 20 2800
2 Lizak Ireneusz 15 2640
3 Wójcik Andrzej 22 2200
4 Bosy Grzegorz 3 1960
5 Lewandowski Grzegorz 2 1770
6 Jeremicz Eugeniusz 21 1680
7 Saja Jerzy 11 1340
8 Mieszczański Dawid 12 1310
9 Bajko Stanisław 5 1190
9 Filipczak Sylwester 6 1190
11 Majca Zbigniew 7 1180
12 Szatan Piotr 17 1160
13 Maciejewski Andrzej 18 1070
14 Pomorski Andrzej 4 1030
15 Wroniewski Sylwester 23 1010
16 Szkuciak Tomasz 24 860
17 Ziółkowski Andrzej 8 710
18 Urbaniak Robert 1 640
19 Prawdziuk Janusz 10 620
20 Binięda Ryszard 16 0
21 Kubik Henryk  14 nk
22 Nawrocki Mariusz 19 nk
23 Górny Marcin 13 nk
24 Krauze Marcin 9 nkLogowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?